Blog

Porady z excela

Jak podsumować dane z wielu arkuszy

Artykuł opublikowany: 2021-01-25 | W kategorii: Funkcje i formuły w Excelu

Sumowanie z wielu arkuszy w Excelu może zająć dużo czasu, jeżeli składników obliczenia jest wiele. Gdy klikanie każdej liczby z osobna staje się zadaniem zbyt pracochłonnym, warto zastosować ciekawe wieloarkuszowe odwołanie do danych. Taką operację można stosować do różnych funkcji i obliczeń, niekoniecznie tylko do podsumowań.


 

Przykład

Skoroszyt zawiera dane sprzedaży z 3 Oddziałów zgromadzone w osobnych arkuszach o takim samym układzie. Każdy z arkuszy ma nazwę składającą się ze słowa Oddział i kolejnego numeru. Mamy osobny arkusz z podsumowaniami o takim samym układzie jak pozostałe arkusze cząstkowe. Chcemy w nim podsumować dane sprzedaży ze wszystkich Oddziałów. Jak to zrobić?

 

Przykładowe zestawienie znajdujące się w jednym z arkuszy cząstkowych przedstawia rysunek 1. Kolejna ilustracja pokazuje najbardziej pracochłonną metodę podsumowania poprzez dodawanie do siebie kolejnych odwołań z poszczególnych arkuszy.

 

Rys. 1.

 

Rys. 2.

 

Jeśli chcesz zsumować wartości z tych samych komórek w wielu arkuszach znajdujących się obok siebie, to możesz wykorzystać formułę SUMA. W tym celu w komórce C2 arkusza Podsumowanie wpisz następującą formułę i naciśnij Enter:

 

 

Wskazówka

Możesz także skorzystać z innego sposobu. Po wprowadzeniu funkcji SUMA ustaw kursor w nawiasie, wybierz komórkę C2 w arkuszu Oddział 1, a następnie, trzymając wciśnięty klawisz Shift, zaznacz ostatni arkusz: Oddział 3. Uzyskasz identyczną formułę.

 

Formuła będzie sumowała wartości z komórek C2 w arkuszach znajdujących pomiędzy arkuszami wpisanymi w formule, włączając w to również podane arkusze.

Komentarze (3)

Autor: HenryZex Dodano: 2021-01-26 02:25:04

Komentarz usunięty przez moderatora

Autor: ezxukixowi Dodano: 2022-06-17 10:28:19

Komentarz usunięty przez moderatora

Autor: atuhejahofed Dodano: 2022-06-17 11:11:35

Komentarz usunięty przez moderatora

Dodaj komentarz
Autor
Będzie widoczne przy wpisie
Email
Nie będzie publikowany
Treść